Vernisáž výstavy SØK

Ondřej Moučka - 28. 3. 2016

Ve čtvrtek 10. 3. 2016 proběhlo v Literární kavárně Druhý domov zahájení výstavy fotografií Jolany Lažové. Tento projekt podpořil T-Mobile prostřednictvím grantové výzvy Mluvme spolu. Jolana je absolventka Střední školy uměleckoprůmyslové ve Velkých Opatovicích a katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde působí jako doktorandka. V současné době také pracuje na ZUŠ v Litovli. Výstava s názvem SØK představuje tvorbu, která vznikla na podzim loňského roku během jejího pobytu v Norsku. Název v norštině znamená hledání, výstava je rozdělena do tří ucelených souborů, z nichž každý spojuje jiné téma a technologické zpracování.

Pro autorku jsou nejvíce stěžejní velkoformátové analogové snímky – kontemplativní pohledy do norské krajiny, které se vyznačují citlivou barevností a vytříbeným smyslem pro kompozici. Přes zdánlivou prázdnotu krajin jsou vlastně plné – klidu, ticha, křehkosti a rozjímání.  Jsou hledáním čistoty obrazu a způsobu, jak onen klid a pomíjivost okamžiku zachytit a moct ho znovu nacházet.

Druhou část výstavy představují digitální snímky zachycující zásadní setkání a okamžiky, důležitá místa. Oproti niterným norským krajinám jsou dynamičtější a mají ryze dokumentační charakter.

Zbývajícím souborem jsou snapshoty zachycené mobilním telefonem, které nejsou ani tak hledáním, jako spíše objevováním či nacházením náhodných myšlenek, jež vytržené z kontextu odpovídaly autorčině rozpoložení v dané chvíli. Obsah je sdělován „vypůjčenou“ psanou formou, často používanou s nadsázkou, jindy se syrovou upřímností.

Na vernisáži byl pro návštěvníky připraven i malý bonus v podobě videoprojekce jednoho ze záběrů nekonečné norské krajiny.

Výstavu, která je v pořadí třetí z našeho projektu  OLLOVE art, můžete navštívit do 5. dubna.

Fotky: (c) Jakub Stratil