Jedná se o specializované HIV Centrum ve Fakultní nemocnici Olomouc, které zajišťuje komplexní péči pro HIV pozitivní pacienty. Ve spolupráci s dalšími odborníky poskytuje moderní léčbu, individuální podporu a poradenství.
V indikovaných případech nabízí preexpoziční (PrEP) a postexpoziční (PEP) profylaxi HIV, která není hrazena pojišťovnou. Léčba HIV pozitivních pacientů je poskytována ve spolupráci s pojišťovnami 111, 201, 209, 205 a 213.
Objednání je možné na telefonním čísle +420 588 445 620 každé úterý, středu a čtvrtek mezi 9:00 a 14:00.
Testování probíhá v sanitce, bezplatně a anonymně, s výsledkem do 15 minut. Testují zde na HIV, syfilis, hepatitidu B a C. Před testem je nutno vyplnit dotazník o rizikovém styku, a to předem online nebo přímo v sanitce. Mobilní testování je nepravidelné a provádí se na různých místech.
Jedná se o pevný HIV CheckPoint v přízemí soukromého objektu na adrese Krapkova 217/18. Každé pondělí od 15 do 18 hodin a středu od 14:30 do 17:30 se zde zdarma a anonymně můžete nechat otestovat na HIV, syfilis a hepatitidu B a C, CheckPoint nabízí rovněž poradenství ohledně PrEP a PEP.
Nonstop bezplatná telefonní linka AIDS pomoci: 800 800 980
Preexpoziční profylaxe (PrEP) je moderní forma ochrany před infekcí virem HIV. Tato metoda ochrany spočívá v užívání antiretrovirového léku (ARV) před sexuální aktivitou s potenciálně nákažlivým partnerem. ARV léky potlačují množení viru HIV v těle a tím snižují pravděpodobnost infekce. PrEP je účinný pro lidi, kteří jsou ve vysokém riziku nákazy virem HIV, jako jsou například muži kteří mají sex s muži nebo lidé, kteří mají sex s HIV pozitivními partnery. Je důležité si uvědomit, že PrEP není 100% účinný a že není zaměřen na prevenci jiných sexuálně přenosných infekcí, jako jsou například chlamydie nebo syfilis.
PEP, neboli postexpoziční profylaxe, je léčebná opatření proti infekci HIV, která se používá po nechráněném pohlavním styku nebo jiném vystavení se riziku nákazy virem HIV. PEP se skládá z kombinace antiretrovirových léků, které se užívají po dobu 28 dnů. Pokud se PEP podává včas, může výrazně snížit riziko vzniku infekce HIV. Je důležité si uvědomit, že PEP není 100% účinná ochrana proti HIV a neměla by být používána jako náhrada za preventivní opatření, jako je například použití kondomu.
PrEP a PEP je možné získat na předpis na konkrétních místech v regionu, jako například venerologie, sexuologie, či infekční ambulance.
Jak PrEP používat, Informace o PrEP, Informace o PEP, Epizoda podcastu Gay Guys o PrEP s MUDr. Miroslavem Kubiskou
Chemsex je označení pro sexuální praktiky, při kterých jsou využívány drogy. Tyto praktiky se často vyskytují v rámci queer komunity, ale nejsou na ni výhradně omezeny. Chemsex může přinášet mnoho rizik a problémů, včetně zvýšeného rizika sexuálně přenosných infekcí, předávkování drogami, vzniku závislosti a psychických problémů. Je důležité být si těchto rizik vědom a hledat bezpečné a zodpovědné způsoby, jak se bavit a užívat si sexu.
chemsex.cz, saferchems.cz, Příručka bezpečného chemsexu „Jak odletět na Mars a bezpečně se vrátit zpátky“, Epizoda podcastu Gay Guys o chemsexu s Tomášem Procházkou
Očkování je velice spolehlivou formou ochrany proti různým nemocem. Proto je v ambulantní části kliniky infekčního lékařství prováděno očkování proti mpox a na oddělení pracovního lékařství je možné objednání očkování proti pohlavně přenosným nemocem, na které vakcína existuje, jako např. HPV.
Web infekčního oddělení, Web kliniky pracovního lékařství, Informace o mpox očkování