Kultura

Ozvěny Mezipater

Mezipatra je queer filmový festival, který se koná každý rok v listopadu v Praze a v Brně. Festival a jeho ozvěny se zaměřují na LGBT+ tematiku a přináší divákům filmy, které se řadí do této kategorie. Mezipatra a ozvěny Mezipater se snaží ukázat různorodost queer kultury a nabízí mnoho filmů z celého světa. Ozvěny Mezipater jsou výběr těch nejlepších filmů, které festival nabízí. Kromě projekcí jsou v rámci ozvěn prováděny také přednášky, workshopy, diskuse a další doprovodné akce.

Link

Academia Film Olomouc

Academia Film Olomouc je filmový festival, který se koná každý rok v dubnu na půdě Univerzity Plackého v Olomouci. Festival se zaměřuje na vědecké a vzdělávací dokumentární snímky z oblasti přírodních, humanitních i sociálně-vědních oborů, naučné pořady domácích i zahraničních televizních produkcí. Krom filmů festival nabízí také řadu dobrovodných akcí jako např. diskuze a workshopy, koncetry, aj.

Podniky

Bar Diva

LinkFacebookInstagram

Diva bar je nejstarší gay bar v Olomouci a nachází na ulici Pavelčákova Olomouc v Centru Olomouce.

Pomoc

Link

Vyhledávač péče spolku Queer Geography

LGBT-zdraví.cz je internetový projekt spolku Queer geography. Tento web byl původně součástí výzkumného projektu Michala Pitoňáka, ale svou důležitostí již toto úzké zaměření přesáhl. Stránky se zaměřují na poskytování informací a zvyšování povědomí o životě queer osob v České republice, včetně jejich duševního a fyzického zdraví, ale také problémů a ohrožení, se kterými se setkávají. Velice důležitou částí stránek je vyhledávač péče, který obsahuje seznam queer friendly psychologů z celé České republiky.

Projekt Sbarvouven.cz

LinkInstagramLink

Projekt Sbarvouven.cz nabízí queer lidem vše, co se týká coming outu a queer světa. Součástí projektu je poradna s mentory a mentorkami, která je bezpečným a vstřícným prostředím pro všechny. Mezi mentory a mentorkami jsou lesby, gayové, transgender osoby, psychologové i rodiče a příbuzní queer lidí. Dále na stránce najdete odkazy na poradenskou síť (linky důvěry, odborné poradny, FB skupiny,…), články a informace o regionálních podpůrných skupinách pro queer lidi, či jejich rodiče.

Prevence

Link

Mobilní HIV testování

Testování probíhá v sanitce, bezplatně a anonymně, s výsledkem do 15 minut. Testují zde na HIV, syfilis, hepatitidu B a C. Před testem je nutno vyplnit dotazník o rizikovém styku, a to předem online nebo přímo v sanitce. Mobilní testování je nepravidelné a provádí se na různých místech.

HIV CheckPoint Olomouc

Link

Jedná se o pevný HIV CheckPoint v přízemí soukromého objektu na adrese Krapkova 217/18. Každé pondělí od 15 do 18 hodin a středu od 14:30 do 17:30 se zde zdarma a anonymně můžete nechat otestovat na HIV, syfilis a hepatitidu B a C, CheckPoint nabízí rovněž poradenství ohledně PrEP a PEP.


Nonstop bezplatná telefonní linka AIDS pomoci: 800 800 980

Link

Preexpoziční (PrEP) a postexpoziční (PEP) profylaxe

Preexpoziční profylaxe (PrEP) je moderní forma ochrany před infekcí virem HIV. Tato metoda ochrany spočívá v užívání antiretrovirového léku (ARV) před sexuální aktivitou s potenciálně nákažlivým partnerem. ARV léky potlačují množení viru HIV v těle a tím snižují pravděpodobnost infekce. PrEP je účinný pro lidi, kteří jsou ve vysokém riziku nákazy virem HIV, jako jsou například muži kteří mají sex s muži nebo lidé, kteří mají sex s HIV pozitivními partnery. Je důležité si uvědomit, že PrEP není 100% účinný a že není zaměřen na prevenci jiných sexuálně přenosných infekcí, jako jsou například chlamydie nebo syfilis.


PEP, neboli postexpoziční profylaxe, je léčebná opatření proti infekci HIV, která se používá po nechráněném pohlavním styku nebo jiném vystavení se riziku nákazy virem HIV. PEP se skládá z kombinace antiretrovirových léků, které se užívají po dobu 28 dnů. Pokud se PEP podává včas, může výrazně snížit riziko vzniku infekce HIV. Je důležité si uvědomit, že PEP není 100% účinná ochrana proti HIV a neměla by být používána jako náhrada za preventivní opatření, jako je například použití kondomu.


PrEP a PEP je možné získat na předpis na konkrétních místech v regionu, jako například venerologie, sexuologie, či infekční ambulance.


Jak PrEP používat, Informace o PrEP, Informace o PEP, Epizoda podcastu Gay Guys o PrEP s MUDr. Miroslavem Kubiskou

Chemsex

Chemsex je označení pro sexuální praktiky, při kterých jsou využívány drogy. Tyto praktiky se často vyskytují v rámci queer komunity, ale nejsou na ni výhradně omezeny. Chemsex může přinášet mnoho rizik a problémů, včetně zvýšeného rizika sexuálně přenosných infekcí, předávkování drogami, vzniku závislosti a psychických problémů. Je důležité být si těchto rizik vědom a hledat bezpečné a zodpovědné způsoby, jak se bavit a užívat si sexu.


chemsex.cz, saferchems.cz, Příručka bezpečného chemsexu „Jak odletět na Mars a bezpečně se vrátit zpátky“, Epizoda podcastu Gay Guys o chemsexu s Tomášem Procházkou

Očkování

Fakultní nemocnice Olomouc

Očkování je velice spolehlivou formou ochrany proti různým nemocem. Proto je v ambulantní části kliniky infekčního lékařství prováděno očkování proti mpox a na oddělení pracovního lékařství je možné objednání očkování proti pohlavně přenosným nemocem, na které vakcína existuje, jako např. HPV.


Web infekčního oddělení, Web kliniky pracovního lékařství, Informace o mpox očkování